بروزترین‌ها
تولید پانسمان‌های ترمیم زخم و توقف خونریزی از سخت‌پوستان دریایی


نتیجه 25 سال تحقیق پژوهشگر ایرانی منجر به تولید چندین نمونه پانسمان بیولوژیک ترمیم زخم (زخم‌بند) و بندآورنده‌های خونریزی با استفاده از پوسته سخت‌پوستان دریایی شد که بدون به کارگیری هیچ‌گونه ماده دارویی شیمیایی، سرعت ترمیم زخم را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.


بروزترین : دکتر سهیلا سلحشور کردستانی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره طرح تحقیقاتی خود اظهار کرد: از 25 سال قبل و زمانی که دانشجوی دکتری بودم، کار تحقیقاتی در زمینه پانسمان‌های بیولوژیک ترمیم زخم را آغاز کردم و در دوره فوق تخصص و پس از آن نیز ادامه دادم که توانستیم از پوسته سخت پوستان دریایی، یکسری بیومتریال‌هایی استخراج کنیم و خاصیت ترمیم زخم را در آنها یافتیم.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با اجرای این طرح تحقیقاتی، پنج ثبت اختراع به نام خودم از اروپا گرفته‌ام و سپس کاربردهای مختلف برای ترمیم انواع زخم‌ها را از جمله زخم بستر، زخم دیابتیک، زخم‌های عروقی و زخم‌ها در کسانی که بیماری‌های ژنتیک مانند EB دارند، تعریف کردیم.
به گفته وی، پانسمان‌های بیولوژیک ترمیم زخم، برای بهبود سوختگی‌ها نیز کاربردهای وسیعی دارد و به طور کلی، سرعت ترمیم انواع زخم را 75 درصد افزایش می‌دهد.
سلحشور کردستانی تاکید کرد: این پانسمان‌ها ضد میکروبی هستند و علاوه بر تاثیر زیاد در سرعت ترمیم زخم، در کاهش استفاده از آنتی بیوتیک برای بیمارانی که زخم و عفونت پیدا می‌کنند، موثرند.
وی ادامه داد: این زخم‌بندها از مواد طبیعی تولید شده‌اند، به دلیل اینکه منشا دریایی دارند و به عنوان دارو محسوب نمی‌شوند و به لحاظ سیستمیک، هیچ تاثیری در بدن ندارند؛ بنابراین تاثیرات جانبی مصرف دارو را هم نخواهند داشت.
سلحشور کردستانی که بنیانگذار یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه مهندسی پزشکی است، به اخذ مجوزهای وزارت بهداشت و همچنین استانداردهای بین‌المللی از جمله مجوز کیفیت اروپا (CE) و ایزو 13485 که یک ایزوی اختصاصی برای محصولات پزشکی است، برای این پانسمان‌ها اشاره کرد و گفت: این محصولات خوشبختانه هم‌اکنون روانه بازار مصرف کشور شده است.
وی یادآور شد: درحال حاضر پنج نمونه از این پانسمان‌های بیولوژیک برای زخم‌هایی که حفره دارند، زخم‌های همراه با عفونت، زخم‌هایی که ترشحات زیادی دارند و زخم‌های دیابتیک تولید کرده‌ایم.
این پژوهشگر ایرانی درباره وجود نمونه‌های خارجی پانسمان‌های ترمیم زخم نیز توضیح داد: نمونه‌های مشابه این پانسمان‌ها قبلا تولید شده بود، با این تفاوت که آنها از مواد مصنوعی با ریشه‌های پلیمری و نفتی ساخته شده‌اند، ولی در پانسمان‌های تولیدی ما از مواد جدید و کاملا بیولوژیک و بدون ضرر استفاده شده که خاصیت ضدمیکروبی دارند و همین ویژگی، محصولات ما را منحصر به فرد کرده است.
به گفته وی، ساخت انواع مختلف پانسمان‌های بیولوژیک در دستورکار این شرکت دانش‌بنیان قرار دارد و به عنوان مثال برخی از آنها برای ترمیم زخم‌های ناشی از جراحات سنگین، زخم بستر افراد دارای ضایعات نخاعی یا سالمندان بیمار که مدتها در صندلی چرخدار یا تختخواب، بدون حرکت می‌مانند، اختصاصی سازی خواهد شد.
تولید بندآورنده‌های خونریزی به منظور کاهش تلفات ناشی از حوادث
سلحشور کردستانی با بیان اینکه دوره پس از عمل جراحی و هنگام عمل جراحی (چه به صورت تهاجمی یا کم تهاجمی)، معمولا با خونریزی همراه است، افزود: همین موضوع برای افرادی که دارای خون نادر هستند، مشکلاتی در تهیه خون برای تزریق ایجاد می‌کند و در بیمارانی که مشکل انعقاد خون دارند نیز ممکن است خونریزی ادامه پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل مهم در مرگ و میرهای ناشی از تصادفات جاده‌ای، ادامه خونریزی مجروحان است و بر اساس آمار موجود، حدود 60 تا 65 درصد مرگ ومیر در حوادث مختلف به علت ادامه خونریزی مصدومان روی می‌دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در ادامه تحقیقات خود، نوعی بندآورنده‌های طبیعی خونریزی را تولید کرده‌ایم که بدون استفاده از هرگونه داروی شیمیایی، موجب بندآوردن خونریزی مصدومان و مجروحان حوادث مختلف می‌شود.
وی تصریح کرد: این بندآورنده‌های خونریزی در اشکال ساده و درعین حال، متنوع طراحی و تولید شده‌اند و به دلیل استفاده از مواد طبیعی در آنها، هیچ گونه آلرژی و حساسیتی ایجاد نمی‌کنند و می‌توانند در حوادث و سوانح مختلف به آسیب دیدگان کمک کنند.
محقق طرح تصریح کرد: تهیه زخم‌بندها و بندآورنده‌های خونریزی بدون نسخه پزشک امکانپذیر است و استفاده از آنها به آموزش و تخصص ویژه‌ای نیاز ندارد؛ بنابراین همگان به راحتی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
منبع: ایسنا
مطالب مرتبط

  خبری خوش برای بیماران «ای بی»
  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بیماران ای‌بی می توانند پانسمان خود را به طور رایگان از خانه ای‌بی دریافت کنند.

  سرنگی که در 20 ثانیه خونریزی را بند می‌آورد
  کارآیی این محصول جدید به تازگی در بسیاری از محیط‌های مختلف اثبات شده و جراحان در میدان جنگ برای اولین بار با موفقیت توانستند از این سرنگ برای بند آوردن خونریزی یک سرباز مجروح استفاده کنند.

  باند پانسمان در گلوی این پسر جاماند!!
  باند پانسمان در گلوی این پسر جاماند!! معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: جاماندن باند پانسمان در گلوی پسر بچه ۹ ساله بوشهری یک قصور پزشکی بوده و در حال رسیدگی به این پرونده هستیم. باند پانسمان در گلوی این پسر جاماند!! سید سجاد اقبالی در ارتباط با عمل جراحی لوزه یک پسر بچه […] The post باند پانسمان در گلوی این پسر جاماند!! appeared first on مجله اینترنتی ایران استایل | پورتال خبری و سبک زندگی.

  تصاویر/اعتراض به کشتار سیاه‌پوستان
  در پی کشته شده یک شهروند سیاه پوست آمریکایی ۳۷ ساله به نام «آلتون استرلینگ» با شلیک پلیس در ایالت لوئیزیانای آمریکا، اعتراض‌ها به نابرابری‌های نژادی در آمریکا شدت گرفت.

  واکنش اوباما به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاه‌پوستان
  باراک اوباما ناراحتی عمیق خود را از خشونت‌های اخیر پلیس آمریکا اعلام کرد.

  جا ماندن پانسمان در حلق بیمار
  پزشکان در حین عمل یک باند پانسمان را در گلو قرار می‌دهند تا خون وارد ریه بیمار نشود و پس از پایان عمل جراحی نیز باند را برمی‌دارند اما ظاهرا در این عمل باند برداشته نشده که نوعی قصور پزشکی محسوب می‌شود و البته به هیچ وجه عمدی نبوده است.

  ترامپ از سیاهپوستانی که رای ندادند تشکر کرد!
  رئیس جمهور منتخب آمریکا تاکید کرد، شهروندان سیاه پوستی که در روز انتخابات در خانه مانده و رای ندادند به اندازه افرادی که به وی رای دادند و برایش پیروزی بزرگی را به ارمغان آوردند، لطف کردند.

  خبری خوب برای بیماران پروانه‌ای
  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: وزارت بهداشت از اوایل مرداد پانسمان های افراد مبتلا به بیماران پوستی «EB» را که به بیماران پروانه ای معروف هستند، به صورت رایگان تامین می کند.

  ابداع یک پانسمان شفابخش برای افراد دیابتی
  یک تیم از محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا موفق به ایجاد یک نوار پانسمان جدید شدند که سلول‌های بنیادی را برای درمان زخم‌های بیماران دیابتی جذب می کند.

  رای 99 درصد سیاه پوستان آمریکا به کلینتون
  نتایج یکی از نظرسنجی‌ها نشان داد که ترامپ ظاهرا به خاطر بی‌تفاوتی نژادی و یا عدم تحمل نژادهای دیگر تنها رای یک درصد از سیاه‌پوستان را جلب کرد.

  خداوند بر ترامپ پیروز خواهد شد
  دختر مارتین لوترکینگ در سالروز بزرگداشت پدرش سخنان جالبی علیه ترامپ مطرح کرد.

  سرکرده القاعده آمریکا را تهدید به تکرار حملات ۱۱ سپتامبر کرد
  سرکرده سازمان القاعده با انتشار فایلی ویدیوئی آمریکا را تهدید کرد که حملات ۱۱ سپتامبر هزاران بار دیگر تکرار خواهد شد.

  توقف تولیدبی ام و Z4 +عکس
  ب‌ام‌و این بخش را کاملا هم رها نخواهد کرد زیرا در حال همکاری با تویوتا برای تولید مدل جدید هستند. این مدل که گفته‌شده Z5 نام دارد، از سقف نرم و فضای داخلی بیشتری بهره می‌برد.

  تأثیر استفاده از عسل در ترمیم زخم‌های عمیق
  فلوشیپ مسمومیت‌های بالینی با اشاره به تأثیر استفاده از عسل در ترمیم زخم‌های عمیق گفت: عسل به دلیل خاصیت ضد التهابی وضدعفونی که دارد، کمک به ترمیم زخم می‌کند.

  بالاخره یک خبر خوب برای بیماران پروانه‌ای +تصاویر
  بالاخره یک خبر خوب برای بیماران پروانه‌ای +تصاویر مبتلایان به این بیماری درد خود را شبیه سوختگی درجه سه قابل مقایسه می دانند. پوست این بیماران به علت شکنندگی بیش از حدی که دارد به بال پروانه تشبیه می شود و به همین علت به این بیماران، بیماران پروانه ای نیز می گویند. بیماران پروانه‌ای […] The post بالاخره یک خبر خوب برای بیماران پروانه‌ای +تصاویر appeared first on مجله اینترنتی ایران استایل | پورتال خبری و سبک زندگی.

  داعش خواستار توقف مهاجرت‌ به اروپا شد! +عکس
  گروه تکفیری داعش با انتشار تصاویری خواستار توقف سیل مهاجرت پناهجویان به کشورهای اروپایی شد.

  راهکاری برای عدم توقف آسانسور بین طبقات
  آيا مي دانستيد ... برای اینکه آسانسور بدون توقف به طبقه مورد نظرتون برود کافیست کلید بسته شدن را همراه با کلید طبقه مورد نظر با هم نگه دارید و بعد از حرکت هر دو را رها کنید!

  ترامپ به سیاه‌پوستان متوسل شد
  «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواه انتخابات آینده آمریکا بطور مستقیم از رای دهندگان سیاه خواست به وی رای دهند. وی همچنین از سیاه پوستان خواست از رقیب دمکراتش، هیلاری کلینتون، حمایت نکنند.

  سمینارتوسعه صنايع دریايي با رويكرد اقتصاد مقاومتی و حضور بانک صادرات
  ​سمینار «اقتصاد مقاومتی، توسعه دریا محور و چالش های تامین مالی» باحضور صاحبنظران، کارشناسان، فعالان اقتصادی صنایع دريايي و مدیران و کارشناسان بانک صادرات ایران در روز دوشنبه در جزیره کیش برگزار می شود.

  چرا سخنرانی "رهبر جنبشِ منتقد دولت آمریکا" در مراسم 22 بهمن لغو شد؟
  قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از سخنرانی لوییس فراخان رهبر سیاه‌پوستان آمریکا در روز ۲۲ بهمن خبر داده بود.