بروزترین‌ها
سانسور دو سخنرانی رئیس‌جمهور؛ مشکل صداوسیما با انتخابات و برجام چیست؟


صدا و سیما که اصرار دارد مخاطبان آن را بعنوان " رسانه ملی" پذیرا باشند، دو روز متوالی و در دو مراسم ملی از پخش سخنان رئیس جمهوری امتناع کرد.


بروزترین : دیروز یکشنبه بنا به اعلام قبلی قرار بود سخنان رئیس جمهور کشورمان در دومین همایش ملی اعتدال با عنوان " زنان، اعتدال و توسعه" از شبکه خبر پخش شود ولی صدا و سیما از پخش آن سرباز زد و طبق گفته منابع غیر رسمی ، مسئولان جام جم بهانه این تصمیم خود را رویکرد " انتخاباتی سخنان رئیس جمهوری!" عنوان کرده اند.
به گزارش بروزترین، اما گردانندگان اتاق خبر تلویزیون حتی اگر نیم‌نگاهی به نظام حقوقی جمهوری اسلامی داشته باشند درخواهند یافت که رئیس‌جمهور مسئول اصلی اجرای انتخابات است و بار سنگین کار خطیر اجرای این وظیفه و مهیا کردن فضای جامعه برای حماسه بزرگ شرکت مردم پای صندوقهای رای بر دوش دولت بویژه شخص رئیس جمهوری به عنوان مجری قانون اساسی است.
اما بعید است که مدیران سازمان مذکور از این اصل بدیهی و روشن بی‌خبر باشند؛ بنابراین باید به دنبال علت و انگیزه‌های دیگری در اقدام حیرت‌انگیز سانسور سخنان شخص دوم کشور بگردیم. اینجا افکار عمومی خواه‌ناخواه این سوال را پیش خواهند کشید که براستی در سخنان روز گذشته روحانی چه نکاتی مطرح شده که به مذاق مسئولان این رسانه خوش نیامده است. به عبارت دیگر، گردانندگان صدا و سیما با این سخن مسئول اجرای انتخابات چه مشکلی دارند که با زبانی مشفقانه فراخوان می دهد «گر چه گاهی اوقات انتخاب بسیار دشوار می‌شود، اما همه باید در هر شرایطی هفتم اسفند پای صندوق انتخابات حاضر شویم.» یا آنجا که با زبان اقناع و استدلال سعی می کند اندک تردیدهایی که در ذهن خیل نیروهای اصلاح طلب و تحول خواه جامعه است را بزداید و تاکید می ورزد که  انتخابگری یک وظیفه و مسئولیت بزرگ است و با عدم حضور حتماً زیان خواهیم برد و معلوم است که در چنین شرایطی، نفع کم را انتخاب خواهیم کرد.
برخی گمانه زنی کرده اند که شاید چون همایش مختص زنان بوده و مدیریت آن با زنان اصلاح طلب بوده اهالی جام جم تصمیم به بایکوت گرفته اند اما مسئله این است که رسانه رسمی کشور مگر نگاه خود به ارکان دولت از جمله معاونت زنان ریاست جمهوری را با عیار یک گروه یا اقلیت سیاسی تنظیم می کند که این گونه به خط کشی بپردازد؟ وانگهی سخنان رئیس جمهور در همین محفل بزرگ زنان چیزی جز دعوت این قشر بزرگ به نقش آفرینی در انتخابات بوده است آنجا که می گوید:« زنان در این عرصه نیز رسالت بزرگی بر دوش دارند و باید به مانند همه عرصه‌ها در این عرصه نیز حضور چشمگیر و مؤثر خود را ایفا کنند."
اما هنوز ساعاتی از قطع صدای رئیس جمهور و همایش بزرگ زنان در آنتن جام جم نگذشته بود که امروز صبح همان رویه،  به صورت شدیدتر و در مراسمی که دارای اهمیت و ابعاد تاریخی و ملی بود تکرار گردید.  
روزی که افکار عمومی در داخل و خارج نگاه خود را به صدا و سیمای ایران دوخته بودند تا ببینند، بعد از دو سال نیم کار توانفرسا و خطیر مذاکرات هسته ای، ایرانی ها چگونه از مردان این عرصه قدردانی می کنند. اما در اتفاقی که بدون شک نسل آینده از آن به تلخی یاد خواهد کرد تصویر مراسم تجلیل مردان بی ادعای مذاکرات هسته ای از نگاهها محو شد و این در حالی بود که به دلیل اهمیت تاریخی این مراسم، دیپلمات ها و ناظران خارجی در فراسوی مرزهای ایران آن را از آنتن صدا و سیما تعقیب می کردند.
اکنون این سوال مطرح می شود که به راستی آیا صادر کنندگان دستور سانسور چنین رویداد ملی و تاریخی،  به عواقب کار خود اندیشیده‌اند؟اگر بسیار خوش بینانه ماجرای قطع برنامه همایش زنان و سخنرانی دیروز را به حساب سهوو اشتباه بگذاریم اما اتفاق امروز نشان داد که رویه جدیدی در جام جم در پیش گرفته شده است که رنگ و بوی ناخوش جناحی و هدفگیری انتخاباتی دارد و طراحان آن در تفسیری خطرناک خود را در یک جبهه سیاسی قرار داده اند و به زعم باطل خویش تلاش دارند دولت را هم در سوی دیگر بازیهای انتخاباتی تعریف کنند!
تجربه دهه های گذشته نشان داده است که ایام انتخابات برای رسانه ملی یک آزمون بوده است و اتفاقات دیروز و امروز این نگرانی دیرین را در ذهن ها زنده کرد که سازمانی که متعلق به آحاد مردم است و تک تک شهروندان در تامین منابع آن سهیم هستند وارد ریل تبلیغ و جانبداری از یک جناح و گروه سیاسی شود.
منبع: ایران
مطالب مرتبط