بروزترین‌ها
چرا مردم هشدارها درباره موسسات‌ مالی غیرمجاز را جدی نمی‌گیرند؟


نحوه فعالیت موسسات غیرمجاز بانکی و مالی همیشه مورد انتقاد بسیاری از مسئولان کشور و کارشناسان اقتصادی بوده است. این موسسات سودهای بالاتری نسبت به نرخ‌های مجاز به مشتریان خود می‌دهند و با بالا بردن سود، مردم را به سرمایه‌گذاری بیشتر و جذب سپرده‌های آن‌ها تشویق می‌کنند.


بروزترین : اما علی‌رغم هشدارها و اطلاعیه‌های بانک مرکزی نسبت به غیرمجازبودن این موسسات، برخی افراد به‌خاطر سود بیشتر اقدام به سرمایه‌گذاری در این موسسات کرده‌ و حالا در بازپس‌گیری سپرده‌های خود دچار مشکل شده‌اند.
علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در اظهارنظری درهمین‌باره ضمن اعلام ورشکستگی برخی موسسات مالی و اعتباری و توصیه به مردم برای عدم اعتماد به این موسسات بخاطر دریافت سود بیشتر، تاکید کرده بود: هر موسسه مالی و اعتباری که قرار باشد به مردم خدمات‌رسانی کند، باید از صلاحیت و توانایی مالی لازم برخوردار بوده و مجوزهای لازم را از بانک مرکزی دریافت کند، ضمن این‌که باید تحت نظارت بانک مرکزی کار کند البته درحال حاضر بانک مرکزی بر ساماندهی موسسات مالی و اعتباری تمرکز کرده و سایر قوا ازجمله قوه قضائیه نیز قول همکاری داده است. برای برخی از این موسسات در قوه قضائیه پرونده تشکیل شده و تصور می‌شود با اقدامات موثری که در رابطه با ساماندهی این موسسات درحال اجرا است، تمامی موسسات مالی و اعتباری مجبور به تمکین از ضوابط بانک مرکزی یا انحلال هستند. او برای چندمین‌بار از مردم خواست که برای کسب سود بیشتر به این موسسات مراجعه نکنند چون اگر اتفاقی برای منابع مالی‌شان بیفتد، دولت و بانک مرکزی هیچ‌گونه تضمینی برای احیای منابع مالی آنها نخواهد داشت.
ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در همین‌خصوص گفته بود: اساسا قرار نیست این بانک به‌دنبال شناسایی موسسات غیرمجاز باشد یعنی این مردم هستند که باید به تذکرات توجه کنند. وزارت کشور و نیروی انتظامی با همراهی بانک مرکزی تلاش می‌کنند با این موسسات برخورد کنند و لازم است موسساتی که نمی‌توانند شرایط خود را با بانک مرکزی تطبیق دهند و مجوز دریافت کنند منحل شوند. او با تاکید بر این‌که این موسسات غیرمجاز اعتماد مردم را از بین می‌برند و منابع مالی را به باد می‌دهند، افزود: بانک مرکزی به کرات اخطار داده که نباید برای یک یا دو ‌درصد سود اضافه،اعتماد مردم به این موسسات غیرمجاز جلب شود. به گفته سیف منابع دولت برای تامین کسری این موسسات کافی نیست و ضمن تخلفات این موسسات ممکن است زیان‌هایی به مطالبات مردم و سپرده‌های آنها وارد شود.
حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی هم در یک برنامه تلویزیونی از وجود هفت‌هزار موسسه غیرمجاز مالی و اعتباری خبر داد و اظهار کرده بود: یک بخش از وجود این مشکل در نظام بانکی به عدم‌شفافیت چارچوب‌های قانونی بازمی‌گردد و از سوی دیگر نیز گاهی برخی موسسات مالی غیرمجاز که با بحران‌های مختلف وابسته‌اند، فشار سنگینی را در بانک مرکزی وارد می‌کنند که البته تعداد این موسسات خاص و محدود است. او با تاکید بر این‌که تمام موسسات کوچک روستایی فعال بدون مجوز نیز جزو موسسات مالی غیرمجاز شمرده می‌شوند، تصریح کرد: لازم است تمام این موسسات و تعاونی‌هایی که خدمات مالی می‌دهند، ساماندهی شوند، اما نکته جدی در این خصوص موسسات دانه‌درشتی است که به بانک مرکزی فشار می‌آورند و لازم است جلوی آنها گرفته شود. 
با این حال در سال‌های اخیر برخورد با موسسات مالی غیرمجاز و بلاتکلیفی و تجمع‌های اعتراضی سپرده‌گذاران این موسسات به یکی از مشکلات اقتصادی کشور تبدیل شده است که دولت سعی می‌کند با همکاری بانک‌های خصوصی، مشکلات مشتریان این موسسات را حل کند.
به گزارش صدای‌بامداد، بعد از مشکلات موسسه میزان و اعتراض‌های مشتریان این موسسه، این روزها نیز سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج با تجمع‌ در مقابل بانک مرکزی و مجلس شورای اسلامی نسبت به بلاتکلیفی خود اعتراض کرده و خواستار رفع مشکلاتشان هستند. در همین راستا بانک مرکزی حل مشکل این موسسه و ساماندهی و پرداخت سپرده‌های مشتریان را به بانک خصوصی پارسیان واگذار کرده است.  
ولی اله سیف، رئیس کل بانک مرکزی اخیراً در برنامه "تیتر امشب" در توضیح اقدامات انجام‌شده درباره ساماندهی موسسه غیرمجاز ثامن‌الحجج با اشاره به این‌که تمام تلاش بر این است که اجازه سوء‌استفاده به برخی در این شرایط داده نشود، گفت: بر این اساس تمام دقت به کار گرفته‌شده تا تخصیص منابع موسسه به‌درستی انجام شود. بانک پارسیان کانالی مطمئن برای پرداخت وجوه سپرده‌گذاران است و با این روش کمترین خسارت به خانواده سپرده‌گذاران وارد می‌شود. فعلاً بحث ادغام موسسه ثامن‌الحجج با بانک پارسیان مطرح نیست و این بانک به‌عنوان کانالی مطمئن عهده‌دار بازپرداخت وجوه سپرده‌گذاران تعاونی ثامن‌الحجج شده است تا با دقت در فرآیند پرداخت این وجوه کمترین خسارت به سپرده‌گذاران وارد شود و آرامش به آن‌ها بازگردانده شود. در حالی بانک پارسیان تعهد پرداخت وجوه سپرده‌گذاران را برعهده‌گرفته که بانک مرکزی منابعی را از خود موسسه ثامن‌الحجج در اختیار این بانک قرار داده تا بتواند در این رابطه تأمین مالی کند.
ولی اله سیف بابیان این‌که پرداخت وجوه سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج به‌تدریج و بر اساس مبالغ خرد انجام می‌شود، گفت: این روند ادامه پیدا خواهد کرد و همزمان دارایی‌های ملکی و املاک و مستغلاتی که متعلق به این موسسه است شناسایی‌شده و کم‌کم به‌نقد تبدیل‌شده و در پرداخت مابقی وجوه سپرده‌گذاران به کار گرفته خواهد شد.
وی با بیان این‌که بانک پارسیان کانال پرداخت وجوه سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج است، تأکید کرد: این بانک هیچ مسؤولیت دیگری در این رابطه ندارد و فقط بانک مرکزی باهدف این‌که یک کانال مطمئن برای پرداخت این وجوه و تعهدات ثامن‌الحجج انتخاب کند، این مسؤولیت را به بانک پارسیان واگذار کرده است.

مطالب مرتبط

  اتمام حجت بانک‌ها با غیرمجازها/ خدمات ممنوع
  به دنبال تاکید بانک مرکزی بر عدم ارائه‌ خدمات به موسسه اعتباری غیرمجاز، بانک‌ها بار دیگر با ابلاغ بخشنامه‌ای به شعب اعلام کردند که ارائه هرگونه خدمات بانکی به موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز ممنوع است.

  هشدار به بانک‌ها درباره یک موسسه غیرمجاز+ سند
  بانک مرکزی به بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز هشدار داده که به موسسه غیر مجاز آرمان خدماتی ارائه نکنند.

  عدول از قوانین بانک مرکزی؛ عامل سقوط مؤسسات غیرمجاز
  یک نماینده مجلس گفت: مادامی که آنها به قانون عمل کنند مورد حمایت مجلس هستند و آنهایی که از قوانین عدول می‌کنند باید بانک مرکزی با آنها برخورد کند.

  هشدار رئیس کل بانک مرکزی در مورد نرخ‌های تلفنی ارز
  رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: دیگر یک نفر نمی تواند روی نرخ ارز تاثیر مثبت یا منفی بگذارد و ما هم نمی توانیم نرخی برای ارز تعیین کنیم ولی می توانیم آخرین نرخ را از طریق این سامانه اعلام کنیم.

  پرویزیان: بانک پارسیان بزرگترین سامان دهنده موسسات غیرمجاز است
  دکتر پرویزیان در مراسم نمادین دوازدهمین سالروز عرضه سهام بانک پارسیان در بورس : مجمع بانک پارسیان تا دو ماه آینده به منظور افزایش سرمایه با مجوز سازمان بورس برگزار و سرمایه بانک پارسیان به 5هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

  نظر یک نماینده مجلس درباره عملکرد بانک صادرات در پرونده موسسه میزان
  نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک صادرات با ورود به پرونده موسسه میزان توانست مشکلات بسیاری از مردم را حل کند که این مسئله منجر به گره گشایی و دلگرمی بسیاری از مشتریان شد.

  عادل آذر: با هشدارهای مقام معظم رهبری حقوق های نامتعارف به حساب بیت المال برگشت داده شد
  رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: با هشدارهای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و اقدام قاطعانه دیوان محاسبات کشور، حقوق های نامتعارف به حساب بیت المال برگشت داده شد.

  شاه كليد توسعه كمی و كيفيت بانک شهر
  بانك شهر، بانك خصوصي و تخصصيست كه مدت زمان زيادي از تولد آن نمي‌گذرد اما حركت پرشتاب آن در دو سه سال اخير به گونه‌اي است كه شايد بتوان گفت، گوي سبقت را از ديگر بانك‌ها ربوده است.بانك شهر، بانك خصوصي و تخصصيست كه مدت زمان زيادي از تولد آن نمي‌گذرد اما حركت پرشتاب آن در دو سه سال اخير به گونه‌اي است كه شايد بتوان گفت، گوي سبقت را از ديگر بانك‌ها ربوده است.

  تب غیرمجازهای بانکی فروکش کرد/ مجوز در دقیقه 90
  با آخرین تغییرات ایجاد شده در ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز و حرکت موسسات بزرگ در جهت فعالیتی تحت نظارت بانک مرکزی به نظر می رسد، اثر تنش‌ها و تخریب‌های آنها در بازار پول کمرنگ تر از گذشته شده باشد. موسسات و حتی بانک‌هایی که ساماندهی آنها در دوسال گذشته به روزهای پایانی کشیده و در آخرین ساعتها مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

  دستورالعمل جدید آمریکا درباره تحریم‌های ایران؛ بدون واهمه با ایران تجارت کنید
  اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) وابسته به وزارت خزانه‌داری آمریکا نسخه‌ای از دستورالعمل مربوط به رفع تحریم‌های ایران را طبق برجام در قالب «پاسخ به پرسش های متداول» منتشر کرد.

  مدیرکل نظارت بر بانک‌ها تغییر کرد
  با حکم رئیس کل بانک مرکزی، عباس کمرئی مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری این بانک شد.

  طرحی نو برای خرید خانه
  مجموعه اقدامات دولت در بحوزه تسهیلات دهی، قرار است بخش مسکن را به عنوان پیشران اقتصاد به حرکت وادارد.

  امضاهای سیاه مردم را سرگردان ثامن الحجج کرد+سند
  شاید زمانی که محمود بهمنی برای مدیر عامل ثامن الحجج تقدیرنامه امضا و او را برای سامان‌دهی این موسسه ستایش می‌کرد به این فکر نکرده بود که روزی مدیر مورد تقدیرش متهم اصلی پرونده‌ای خواهد بود که هزاران میلیارد تومان از اموال مردم را بلاتکلیف گذاشته و سپرده‌گذارانش را سرگردان خواهد کرد.

  پرداخت سود ۲۵ درصدی در موسسه مجاز!
  در شرایطی که بانک‌ها برای پرداخت سود بیش از ۱۵ درصد سپرده با برخوردهای انضباطی مواجه می‌شوند، در سویی دیگر موسسات مجاز در فضایی برابر و الزام به فعالیت در چارچوب مقررات بانک مرکزی، بیش از ۲۵ درصد یعنی تا ۱۰ درصد بالاتر از بانک‌ها به مشتریان خود سود می‌پردازند.

  بدهی دولت به بانک مرکزی 2 برابر شد
  تازه‌ترین گزارشی که از صورت‌های مالی بانک مرکزی منتشر شده از این حکایت دارد که حجم بدهی‌های بخش دولتی به این بانک طی دو سال گذشته با رشد دو برابری به ۶۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

  میانگین بودجه بیش از ۱۳.۵ درصد رشد داشته است
  معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به نامه نمایندگان به رییس‌جمهور مبنی بر تنزل جایگاه آموزش عالی در لایحه بودجه سال ۹۶ گفت: میانگین رشد بودجه آموزش عالی در لایحه بودجه سال ۹۶ بیش از ۱۳.۵درصد است.

  خبر جدید در مورد محکومیت مالی احمدی‌نژاد
  ماینده تهران از محکومیت جدید رییس دولت سابق خبر داد.

  بودجه 95 در بهارستان بسته شد
  نمایندگان مجلس با تصویب ماده واحده لایحه بودجه سال 1395 کل‌کشور، بودجه 998 هزار میلیارد تومانی سال آینده را برای بررسی به شورای نگهبان ارسال کردند.

  زمان ثبت‌نام مجدد تکمیل ظرفیت ارشد
  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت‌نام مجدد برای تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد خبر داد و گفت: داوطلبان از 23 تا 26 آبان‌ماه امسال فرصت دارند نسبت به ثبت‌نام مجدد برای تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اقدام کنند.

  اسامی پذیرفته‌شدگان تکمیل ظرفیت ارشد امروز اعلام می‌شود
  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد امروز منتشر می‌شود، گفت: پذیرفته‌شدگان می‌توانند در یکی از روزهای چهارشنبه 12، شنبه 15 و یکشنبه 16 آبان‌ماه با مراجعه به دانشگاه یا موسسه محل قبولی نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.